Burnos higiena ir dantukų priežiūra (0-12 mėn.)

Paskelbta admin 2021.12.05 0 Komentaras VAIKAI,

"Kai kūdikis pavalgo, pasiūlykite jam atsigerti švaraus vandens – taip jis praskalaus burną".

 

Kada reikia pradėti valyti kūdikio dantis?

 

Tikrai nesuklysite, jei kūdikio „dantukus“ pradėsite valyti dar tuomet, kai kūdikis jų neturi: taip pamažu ši procedūra taps kasdieniu įpročiu. Pirmaisiais kartais,  kai bandysite nuvalyti kūdikio dantenėles, mažylis greičiausiai protestuos, tačiau atminkite, kad įpratinti valytis dantis vyresnį vaiką yra kur kas sunkiau!

 

Dėl to, kad dauguma tėvų menkai išmano apie dantų priežiūrą, dantukus pradeda valyti per vėlai, neskiria pakankamai dėmesio profilaktinei odontologinei priežiūrai, Lietuvos vaikų dantų būklė yra labai prasta. Trijų ketvirtadalių mūsų šalies trimečių dantys pažeisti ėduonies, tarp šešiamečių ėduonis paplitęs dar labiau (94 proc.).

 

Kaip valomi kūdikio dantys?

 

Drėgna marle ar švaraus minkšto audinio skiaute apvyniokite pirštą ir švelniai perbraukite dantenėles. Galite naudoti ir specialiai tam skirtus frotinius ar silikoninius antpirščius. Valykite kūdikio burnytę nuo pat gimimo bet du kartus per dieną: po rytinio maitinimo, taip pat vakare, prieš nakties miegą, o po kiekvieno maitinimo nuvalykite burnytę.

Nuo 4-6 mėn. burnos higiena tampa dar svarbesnė, nes tokio amžiaus vaikui ne tik prasikala pirmieji dantukai: apytiksliai šiuo metu jis pradedamas primaitinimas „kietu“ maistu, vaikui duodama gerti arbatėlių, sulčių, mamos pieną dažnai pakeičia mišinukas. Šiuose maisto produktuose yra daugiau cukraus, todėl ėduonies (karieso) rizika išauga.

 

Iki išdygs krūminiai dantys (apie pirmuosius gyvenimo metus), dantukus ir toliau galite valyti audinio skiaute, tačiau jei norite, po truputį galite pereiti prie specialiai kūdikiams skirto dantų šepetėlio. Šie šepetėliai turi mažas galvutes ir yra labai minkšti.

 

PASTABA: valant kūdikio dantukus, dantų pastos naudoti nereikia – ją reikėtų pradėti naudoti nuo dvejų metų.

 

Kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą?

 

Specialistai teigimu, idealiausia būtų apsilankyti pas dantų gydytoją išdygus pirmiesiems dantukams (apie 5-9 mėn.). Pirmasis vizitas trunka apie 10-15 minučių, ir daugiau yra susipažinimas su aplinka (tai gali padėti išvengti gydytojų baimės). Tačiau bus puiku, jei pirmasis apsilankymas įvyks ir kiek vėliau – apie pirmąjį gimtadienį.

 

Sveikų dantukų priešai

 

Burnos higiena nėra vien dantų valymas ir profilaktinė priežiūra. Štai kas gali pakenkti mažylio dantukams, net jei juos valote reguliariai:

  • Saldumynai, saldūs gėrimai, arbatėlės. Cukrus yra ėduonį sukeliančių bakterijų maistas, todėl saldumynais piktnaudžiaujantys vaikai dažniau kenčia nuo dantų ėduonies. SPRENDIMAS: Ribokite saldumynų ir cukraus kiekį, gazuotus gėrimus (taip pat ir gazuotą vandenį). Pratinkite vaiką atsigaivinti paprastu vandeniu (ypač prieš miegą).
  • Naktiniai maitinimai. Kai kurių tyrimų teigimu, mamos pienas dantis veikia mažiau, nei mišinukas, kitų teigimu, bet koks naktinis maitinimas – net ir mamos pienu – didina ėduonies riziką. SPRENDIMAS: jei negalite nutraukti naktinio maitinimo, po jo išvalykite vaiko burnytę perbraukdami vaiko dantenas ir/ ar dantukus drėgna skiaute apvyniotu pirštu.
  • Buteliukas. Kaltas, tiesa, ne pats buteliukas, o į jį pilami saldinti skysčiai, tačiau dėl to, kad ilgai buteliuku maitinamų, girdomų vaikų dantukai pažeidžiami itin dažnai, šis ankstyvasis dantų ėduonis vadinamas „buteliuko kariesu“. Taip yra todėl, kad iš buteliuko vaikas geria ilgiau, nei iš puodelio, dažnai su buteliuku ir užmiega. Miegas įsikandus buteliuką itin kenksmingas dantims: miegant seilių gamyba sulėtėja, todėl burnoje ženkliai padidėja rūgštingumas ir pradeda irti dantų emalis. SPRENDIMAS: Pasistenkite kuo anksčiau atpratinti vaiką nuo buteliuko, duokite vaikui gerti iš puodelio ar per šiaudelį neleiskite vaikui užmigti su buteliuku.
  • Vaistai. Daugelyje vaikams skirtų vaistų yra prideda labai daug cukraus. Jeigu kūdikiui ar vaikui tenka duoti vaistų nakties metu, po to išvalykite jam dantis.
  • Maistas ir užkandžiai. Maisto likučiai, ypač saldumynai, burnoje taip pat skatina ėduonį sukeliančių bakterijų dauginimąsi. SPRENDIMAS: kai kūdikis pavalgo, pasiūlykite jam atsigerti švaraus vandens – taip jis praskalaus burną.

Palikti komentarą